President - Brad Hampton (Insulators #37)   
Vice-President - Mark Norton (IBEW #1393)   
Treasurer - Gary Fritz (UMWA #9926)  
Recording Secretary - Kim Musgrave (IBEW #16)  
128th Labor Day Celebration August 29 - September 1, 2014 -  Gibson County Fairgrounds, Princeton, IN
Labor Education Foundation
Indiana AFL-CIO
Official Indiana State Picking & Fiddling Championships

2012 Labor Day Association History


The theme was "Register - Vote - Make a Difference".

Weather was Very Wet, Sunday was a total rainout.

The Labor Day Association was proud again to host the Official Indiana State Picking and Fiddling Championships at our Celebration this year.

Steve Shofstall was the Labor Day Photographer.

Mac Group of Evansville, Indiana placed all our advertising for Radio and TV.

We had 2 Co Grand Marshalls - Jim Griffith, Past Labor Day President and Gary May, Vetearns for Peace.

Dr. Daniel Bryne, Assistant Professor of History at the University of Evansville, was our Featured Speaker on Sunday.

American Advertising of Boonville, Indiana did both the Commemorative and Volunteers T-Shirts.

Warrick Publishing again produced an event Brochure that was handed out.

Sign Posts of Ft. Branch, IN, did the arena signs for the Celebration.

Labor Day Association dues are $2.00 per working member.

Geno's Rides of Owensborb, Kentucky had the Carnival rides.

2012 Labor Day Queen Dakota Conklin, 19 year old of Ft. Branch, Indiana.
2012 Parade Awards Mayorís Award - IBEW # 1395

Parade Grand Marshallís Award - UMWA # 5179

Parade Chairmanís Award - UTU # 490

Presidentís Award - Insulators # 37

Vice-Presidentís Award - Boilermakers # 374

Treasurerís Award - Laborers # 561

Recording Secretaryís Award - Iron Workers # 103

Attendance Over 100 Award - Operating Engineers # 181

Attendance Under 100 Award - UMWA # 1907

Motor Vehicle Unit Award - Teamsters # 215

Labor Day Award - Sheet Metal Workers # 20

Labor Day Association Award - Carpenters # 90

Best Non-Commercial Float Award - USWA # 104

Best Commercial Float Award - IBEW # 702

Best Band Award - Princeton Marching Tigers

Best Marching Unit Award - Pike Central Charger Brigade

John L. Lewis Award - UMWA # 9926

Roy H. Mabrey Award - IBEW # 1393

Tommie A. Blaylock Award - IBEW # 16

Gary Wheaton Award - Plumbers & Steamfitters # 136

Gary Fritz Award - UMWA # 1189

Veteranís Award - Veterans For Peace

Armed Forces Award - Elevator Constructions # 3



2012 Parade Lineup Petersburgh City Police
Petersburgh Mayor - Jon Criag
Petersburgh Area Fire Department
2012 Grand Marshall - Gary May & Jim Griffith
2012 Labor Day Association President--Charlie Wyatt
2012 Labor Day Association Vice President--Brad Hampton
2012 Labor Day Association Treasurer--John Wright
2012Labor Day Association Recording Secretary--Kim Musgrave
2012 Labor Day Queen - Dakota Conklin
2012 Labor Day Association Jr. Miss (ages 12-15)- Katie Chriety
2012 Labor Day Association Jr. Miss (ages 9-11)- Jadie Overton
2012 Labor Day Association Little Miss- Kalbany Ashley
2012 Labor Day Association Little Mister - Corey Goeppner
AFL-CIO Truck
Princeton Area Firefighters # 1634
Boonville City Firefighters # 4850
Evansville City Firefighters # 357
USW # 104
Boonville High School Marching Band
USW # 115
USW # 331
USW # 525
USW # 1999
USW # 2818
USW # 9423
USW # 9443
IBEW # 16
IBEW # 702
Princeton High School Marching Band
IBEW # 1393
Pike Central High School Marching Band
IBEW # 1395
Bricklayers # 4
UFCW # 227
UFCW # 700
Cement Masons # 692
Sheet Metal Workers # 20
Boilermakers # 374
UMWA # 1189
UMWA # 1791
UMWA # 1907
UMWA # 4343
UMWA # 5179
Tecumseh High School Marching Band
UMWA # 9926
Insulators # 37
UTU # 490
Teamsters # 215
Teamsters # 571M
Teamsters # 710
BLET # 343
Carpenters # 90
Carpenters # 546
Millwrights # 1080
Operating Engineers # 181
Roofers # 106
CWA # 4700
CWA # 4900
Laborers # 561
Iron Workers # 103
Elevator Constructors # 3
Plumbers & Steam Fitters # 136
Road Sprinkler Fitters # 669
UAW # 3044
UAW # 3048
UAW # 3059
UAW # 9212
IUE/CWA # 808
IUE/CWA # 848
IUE/CWA # 859
Painters # 156
Glaziers # 1165
AFGE
AFSCME Council 62
IAM # 153
John Gregg candidate for Indiana Governor
Gibson County Democrats
2012 Owensville Watermelon Jr. Miss -
2012 Owensville Watermelon Queen -
2012 Miss Pike County - Hannah Crow
Dave Crooks candidate for 8th District Representative
Bread of Life Ministry inc.
Vanderburgh County Democrats
Gibson County Historical Society
2011 Gibson County Jr. Miss Court
2011 Gibson County Jr. Miss--Abby Goings
Hwy 64 Garage
Big Mike's Mobile Car Wash
Rainbow Girls
1st Baptist MOPS
Tom Fogg
White's School of Martial Arts
Terry White candidate for Indiana Senate
World's Ultimate Beauties
Warrick County Democrats
Boonville Mayor--Pam Hendrickson
Rosanne Spindler--Mrs.Indiana 2011
Mt. Olympus 4-H Club
2011 Gibson County Little Miss--Juliet Wihite
Hugh Wirth candidate for Oakland City, IN Mayor
Brenda G. Willis--Clerk Treasurer of Oakland City, IN
Salvation Army
2011 Owensville Little Miss--Madelyn Galindo
Bethel Memorial Church
2011 Jr. Miss Sweet Corn--Madison Dischinger
Jack Pichett's Towing & Recovery
Gibson County Antique Machinery Association
2012 Labor Day Association Delegates and Volunteers Boonville Firefighters # 4850
Steve Byers
Jonathan Haire
John Dohrn
Boilermakers # 374
Steve Hurm
Kenny Cushard
Carpenters # 90
Andy Carr
Stan Wheeler
Marvin Bryer
International Brotherhood of Electrical Workers # 16
Pat Stutsman
Kim Musgrave
Terry Bennett
Ricky Rush
Greg Ward
Rick Vincent
International Brotherhood of Electrical Workers # 702
Jim Dimmett
Don Feagley
Wendall Martin
Lyle Martin
Ernest Embrey
Scott Raney
International Brotherhood of Electrical Workers # 1393
Charlie Reed
Dan Wolf
Mark Norton
Mark Gottnot
International Brotherhood of Electrical Workers # 1395
Kelly Atkins
Mike Lutz
Insulators # 37
Brad Hampton
Tim Dau
Mark Denton
Gared Seymour
Scott Hunt
Jay Rich
Jim Bough
Rick Harris
Laborers # 561
Millwrights # 1080
Brian Fields
Bruce Fields
David Lewis
Anita Lewis
Cameron Richardson
Brad Weber
Benny Michel
Brad Smith
James "Wormy" Elliott
Charlie Robinson
Operating Engineers # 181
Bobby Ausbooks
James Amick
Rick Grider
William Selzer
Painters # 156
Steve Shofstall
Steve Pardue
Jeri Hershey
Plumbers & Steam Fitters # 136
Sheet Metal Workers # 20
Jimmy Jones
John Wright
Dave Johnson
Mark Riley
UNITE/HERE # 399
Vera Moore
Terri Hayes
United Auto Workers # 3048
Garry Kaysinger
Chris Mount
Gloria Moya
United Mine Workers of America # 1189
Leon Oxley
Bil Musgrave
United Mine Workers of America # 1907
Roger Myers
Clayton Claridge
United Mine Workers of America # 4343
Steve Bottoms
United Mine Workers of America # 5179
Larry Robling
Joe Spurgeon
Dale Beadles
United Mine Workers of America # 9926
Gary Fritz
Bill Skelton
Carl Shomate
DeWayne Hume
United Steelworkers of America # 104
Charlie Wyatt
Norm Adams
Kerry Weitkamp
Doug Boyer
Raymond Dunn
Ed Butch
Ted Stahl
Donna Stahl
Mike Austin
Alan Wangler
Jimmy Walker
Jim Schweikarth
Terry Payne
Chris Horn
Cheryl Dau
All Others
Jane Wyatt
Liz Franz
Angie Bough

© labordayassoc.com  All Rights Reserved.
23 Users Online

Best viewed using an 800x600 or higher pixel display.